Ana Sayfa Siyaset 1 Nisan 2022 14 Görüntüleme

Kurtulmuş: Rusya-Ukrayna savaşında Türkiye tarihi rol üstlenmiştir

Batman’daki temasları kapsamında bir otelde düzenlenen toplantıda basın mensuplarıyla bir ortaya gelen Numan Kurtulmuş, Batman halkının ve bütün milletin yaklaşan ramazan ayını tebrik ederek, ramazanın rahmetiyle dostluğuyla kardeşliğiyle adaletiyle barışla ülkeye tecelli etmesini, tüm İslam alemine hayırların kapısını açmasını temenni etti.

“ATEŞKESİN TEMİN EDİLMESİ İÇİN TÜRKİYE BÜYÜK BİR MİSYON ÜSTLENDİ”

Rusya Ukrayna savaşına değinen Kurtulmuş, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Bu krizin birinci gününden itibaren Türkiye olağanüstü kıymetli ve tarihi rol üstlenmiştir. Açık, şeffaf, prensipli ve kararlı adil dış siyaset anlayışıyla bu krizin, bu savaşın tarafı olmadan her iki tarafla rahat konuşabilen neredeyse dünyadaki tek ülke olarak birinci andan itibaren barış sürecini kolaylaştırıcı bir aktör olmak, şayet taraflar ısrar ederler ve gerek görürlerse bu süreçte arabuluculuk rolünü üstlenmek üzere Türkiye son derece hassas bir noktada durmuştur. Türkiye’nin bu tercihi, bu rolü, bu siyaseti bütün dünya ülkeleri bakımından da örnek teşkil etmiştir. Dünya basınında Sayın Cumhurbaşkanı’mız üstlenmiş olduğu bu barışı kolaylaştırıcı misyon münasebetiyle olağanüstü önemli övgüler aldı. Hatta dünya basınında bu müddet içerisinde en çok ilgi duyulan bir politik başkan olarak Sayın Cumhurbaşkanı’mızın bir global başkan işlevini icra ettiğine hepimiz şahit olduk. Bu süreç içerisinde şimdiye kadar 40’a yakın devlet ve hükümet lideriyle görüşmeler yaparak bir kısmı yüz yüze bir kısmı telefonla olan müzakerelerle bu sürecin bir an önce atlatılması ve Rusya’nın Ukrayna’ya karşı hücumuyla başlayan savaşın bir an önce nihayete erdirilmesi ve ateşkesin temin edilmesi için Türkiye olağanüstü büyük bir misyon üstlendi.”

“CUMHURBAŞKANIMIZIN UYGULAMIŞ OLDUĞU ROL ÖVÜNÇ KAYNAĞIMIZ”

Yalnızca Cumhurbaşkanı değil başta Dışişleri Bakanı olmak üzere ilgili bakanların da adeta bir mekik diplomasi uygulayarak bu süreçte Türkiye’nin barışçıl tezleri ya da barışı kolaylaştırıcı tezleri ve inisiyatiflerinin her iki tarafa da söz edildiğine işaret eden Kurtulmuş, Antalya Diploması Forumu ile Rusya-Ukrayna müzakere heyetlerinin İstanbul’da bir ortaya gelmesini hatırlattı.

Kurtulmuş, müzakerelerde kıymetli aralık alındığına dikkati çekerek, şöyle konuştu:

“Bunun sonucunda bugün iki kentin etrafındaki kuşatma Ruslar tarafından kaldırıldı ve Belarus hudutlarına hakikat çekildiği tarafında haberler gelmeye başladı. Ümit ediyoruz ki bu çerçevede bir an önce barış sağlanır. Yaşanan insani krizler, dramlar sonlandırılmış olur. Büyük bir bölgesel ve global çatışma potansiyeli taşıyan bu savaş sonlandırılarak Karadeniz’de iyiliğin topyekün sağlanmasına katkıda bulunmuş olur. Türkiye’nin ve Sayın Cumhurbaşkanı’mızın bu süreçte uyguladığı rol, işlev nitekim övünç kaynağımız, Türkiye için iftihar sorunu. Türkiye böylesine değerli bir krizde, NATO’nun Avrupa Birliği’nin, Çin’in, Rusya’nın ve bir sürü ülkenin işin içerisine girdiği ancak bir türlü tahlil bulamadığı tahlili kolaylaştıracak yaklaşımları gösteremediği bu süreçte barışı kolaylaştırma istikametindeki öncü rolü prestijiyle tarihi bir misyon üstlenmiştir. Birebir halde Sayın Cumhurbaşkanı’mızın global liderliğinin bir sefer daha ortaya konulduğu ve herkes tarafından kabul edildiği bir noktaya gelinmiştir. Nihayetinde sonuç almayı düşünürüz. Sonuç nedir? Savaşın bir an önce bitmesi. Sonuç bir an önce Karadeniz’in iyilik ve barış denizi haline gelmesi. Bunun asla ve asla iç siyasetle ilgisi yok. Türkiye ve Türkiye’nin önderi Sayın Cumhurbaşkanı’mızın milletlerarası toplulukta bu türlü prestij ve ilgi görmesi bu süreçteki işlevleri hasebiyle o denli görünüyor ki muhalefetten kimilerinin da güzeline pek gitmedi. Her ne kadar çok yüksek perdeden Türkiye’nin bu işlevine karşı kelam söylemek cüreti gösteremiyorlarsa da daha şimdiden cılız da olsa birkaç ses gelmeye başladı.”

“BM RUSYA UKRAYNA SAVAŞINDA SEYİRCİ KALMIŞ, HİÇBİR İŞLEV İCRA EDEMEMİŞTİR”

Böylesine memleketler arası, ulusal bir sıkıntıda bunu iç siyaset problemi haline dönüştürüp hükümete karşı ülkenin muvaffakiyetini gölgeleyecek kelamlar söylemenin siyaseten ayıp olduğunu, siyasi terbiyeye yakışmayacağını lisana getiren Kurtulmuş, partiler olarak farklı noktalarda durulabileceğini fakat ülkenin ulusal sorunlarında herkesin ortak bir noktada hareket etmesi gerektiğini bildirdi.

Kurtulmuş, “Yapılan kamuoyu araştırmaları, yüzde 80 bu süreçte Cumhurbaşkanına ve Türkiye’nin inisiyatifine halkın dayanak verdiğini gösteriyor. Böylesine değerli bir mutabakatta dahi birtakım ters sesler çıkartarak bundan da siyaset üretmek isteyen varsa pes doğrusu. Onları kendi kinleri içerisinde bırakıyoruz ve bunun Türkiye siyasetine hiçbir katkısı olmadığını söylemek istiyorum.” biçiminde konuştu.

“TEMSİLDE ADALETİN DAHA RAHAT SAĞLANABİLMESİ, BARAJ PROBLEMİYLE MÜMKÜN OLACAK”

Milletvekili Seçimi Kanunu ve Birtakım Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin değerine değinen Kurtulmuş, şunları kaydetti:

“Türkiye kamuoyunun ittifak içerisinde olduğu mevzulardan biri 12 Eylül rejimiyle gelmiş olan yüzde 10’luk barajın çok yüksek olduğudur. Birçok partinin parlamentoya giremediği için temsilde adaletin zorlandığı daima bir şikayet ve itiraz konusuydu. Bu manada yüzde 10’luk barajın yüzde 7’ye indirilmesi değerli ve olumlu bir adımdır. Daha da indirilebilir miydi? İndirilirdi. Ancak sonuç prestijiyle barajın bu noktaya gelmiş olması bile Türkiye ve demokrasimiz bakımından bir kazanım. Ayrıyeten geçtiğimiz seçimde uygulanan ittifakların ortak baraj altında seçime girmesiyle, biliyorsunuz şu an parlamentoda halkın verdiği oyların yaklaşık yüzde 95’i temsil ediliyor. Münasebetiyle temsilde adaletin daha da rahat sağlanabilmesi, bu baraj problemiyle mümkün olacak.”

Barajın aşağıya çekilmesinin olumlu bir yaklaşım olduğuna işaret eden Kurtulmuş, bunun ayrıyeten partilerin bundan sonraki süreçte daha adil bir yarışa girmelerinin imkanını sağlayacağını aktardı.

“MASADA 6 PARTİ VAR ANCAK MASADA RUHU OLAN 7. BİR PARTİ VAR, O DA HDP”

Kurtulmuş, altı muhalefet partisinin bir ortaya gelmesine ait şu değerlendirmeyi yaptı:

“Türkiye’de şu anda kıymetli olarak konuşulan ittifaklardan birisi de muhalefetin oluşturmuş olduğu 6 artı 1’lik ittifaktır. Israrla 6 artı 1 dedikçe ittifakı oluşturan partiden gelen yanıt, ‘Hayır burada 6 parti var.’ diyorlar. Yanlışsız, masada 6 parti var lakin masada ruhu olan 7. bir parti var. O da HDP. HDP’nin o masada olmaması düşünülemez. Zira HDP’nin oylarını almamış olan bir ittifak, karşı taraftaki 6’lı ittifakı kastediyorum, seçim yarışı içerisinde ortak dahi olmasa yarışın kulpunu dahi tutması mümkün değil. Bunu bildikleri halde seçmenlerini ürkütmemek için bunu söylem etmiyorlar ve başından beri HDP ile işbirlikleri açık, zımnî bir alakayı sürdürüyorlar. Bu durum da vakit zaman HDP’nin haklı olarak zirvesini attırıyor ve itirazları oluyor. Bu 6’lı ittifaka vakit zaman ayar verecek kelamlar söylüyorlar. ‘Biz de buradayız, biz olmadan, bizim oyumuz olmadan bu sıralarda oturamazsınız.’ kelamlarını Meclis’te de duydum. ‘İstanbul ve Ankara seçimlerinde bizim oyumuz olmasıydı bu kadar oy alamazdınız.’ diyerek fırça attılar. Siyasi figürlerin siyasi ittifaklarını açık, şeffaf ve anlaşılır bir formda görmek isteriz.”

Numan Kurtulmuş, şu anda Türkiye’de millet tarafından seçilmiş legal bir hükümet olduğunu vurgulayarak, “Bu hükümetin üzerinde siyaset yaptığı yasal bir Cumhurbaşkanlığı idare modeli vardır. Yani bu birisi istedi diye, bir parti istedi diye bulunmuş bir prosedür değil. Parlamentoda muhakkak sayıya ulaşılmış ve referanduma gidilmiş, milletin oylarıyla parlamentoda Cumhurbaşkanlığı sistemine geçilmiştir.” dedi.

Bu sistem yokmuş ve gayrimeşruymuş üzere konuşmanın demokrasiye muhalif, millet ittifakına da hakaret olduğunu lisana getiren Kurtulmuş, “Dolayısıyla rastgele bir parti yahut partiler ittifakı, bir bahiste bir teklifte bulunabilir lakin mevcut Türkiye sisteminin idare modelini gayrimeşru göremez. Bu modele karşı kendisinin nasıl hareket edeceğini ortaya koyması lazım.” değerlendirmesinde bulundu.

Kurtulmuş, şu anda Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminden öteki bir sisteme geçişin sağlanması için parlamentoda çoğunluğun olması gerektiğine işaret ederek, şöyle konuştu:

“Karşı taraftaki ittifakın çoğunluğu nerede? Haydi diyelim çoğunluğu seçim sonrası için planlıyorlar. Seçim sonrasında parlamentoda anayasaya götürecek bir çoğunluk da bulup bulmayacaklarını nereden biliyorlar ya da referanduma gittikleri vakit milletin parlamenter sisteme geçiş noktasındaki kararlılığından ne kadar emin olacaklar? Hasebiyle bu süreç külliyen siyaset materyali olarak kullanılan bir kelamdan ibaret. Yani 6 artı 1’i bir ortaya getirecek şimdiye kadar bulunan tek tutkal parlamenter sisteme geçiş sıkıntısı. Onun da ne olduğu belirli değil. Hangi mevzularda, hangi ulusal problemlerde hangi adımların atılacağı ise önemli bir halde kuşkulu.”

AK Parti Genel Başkanvekili Kurtulmuş, gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

Seçim tarihi ile kimi metropol kentlerde AK Parti’nin lokal seçimleri kaybetmesinde Kürt seçmenin rolünün sorulması üzerine Kurtulmuş, “Bir erken seçim ya da baskın seçim yoktur.” dedi.

Kurtulmuş, seçimin vaktinde, 2023’ün haziran ayında yapılacağını belirterek, AK Parti’nin Kürt seçmenlerle gönül bağını en sıkı biçimde sürdürdüğünü ve bu manada rastgele bir sorunun olmadığını söz etti.

“AK PARTİ, DEMOKRAT, REFORMCU, KAPSAYICI VE KUŞATICI BİR PARTİ”

Numan Kurtulmuş, “Bu manada da Türkiye’de değerli bir nüfus yoğunluğunu oluşturan Kürt kökenli Kürt kardeşlerimizin varlığı siyaseten de son derece kıymetli bir gerçek. Türkiye’de siyaseti kimlikler üzerinden yapmak değil, siyasette birleştirici, bütünleştirici bir öge olarak bu probleme yaklaşıyoruz. Türkiye’de Türklerle Kürtlerin yazgısının birbirinden başka olmadığını Türklerle Kürtlerin haklarının birbirinden farklı olmadığını ve 84 milyon yurttaşımızın tamamını kuşatacak kapsayıcı kuşatıcı bir siyaseti AK Parti’nin temel ödevlerinden birisi olarak görüyoruz.” diye konuştu.

Bu yaklaşımın seçim için değil AK Parti’nin varlık sebebi olduğuna işaret eden Kurtulmuş, “AK Parti’nin 4 temel özelliği var. AK Parti, demokrat, reformcu, kapsayıcı ve kuşatıcı bir parti. Yani Türkiye’nin her yerinde her tarafında olan bir parti. Türk, Kürt, Arnavut, Çerkez, Laz, Sünni, Alevi, herkesin partisidir. Bu kapsayıcılığı, kuşatıcılığı AK Parti bugün de koruyor. AK Parti tıpkı vakitte ulusal yerli siyasetler geliştirmek üzere kararlı tavır sergileyen bir siyasi hareket.” formunda konuştu.

Yalnızca Türkiye topraklarında değil bu coğrafyadaki bütün halkların bahtlarının birbirlerine bağlı olduğu kanaatinde olduklarına dikkati çeken Kurtulmuş, Türk’ün yazgısını Kürt’ün ya da başka ögelerin yazgısından ayırmanın mümkün olmadığını bildirdi.

Kurtulmuş, şöyle devam etti:

“Hep birlikte Türkiye Cumhuriyeti yurttaşları olarak eşit ve özgür vatandaşlar olarak daima daha ileriye gideceğiz, daima daha güçlü olacağız. Bunun için 20 yıllık müddette, olağanüstü bilhassa ana lisanının rahat kullanılabilmesi, ana lisanda eğitim yapılabilmesi ve belirli bahislerdeki baskıların ortadan kaldırılması konusunda AK Parti’nin ortaya koyduğu reformcu siyaset anlayışı meydanda. 84 milyon yurttaşımız vatandaşımızdır, kardeşimizdir ve bu gönül bağını kuvvetlendirerek yolumuza devam ediyoruz. Varsa birtakım uygulamadaki yanlışlıklar bunları da telafi ederek yolumuza devam ederiz. Bizim siyasetteki kuralımız şudur; halkın menfaatine olan her şeye gücümüz yettiğince takviye veririz.”

“BİR PALAVRA SÖYLÜYORLAR, O PALAVRASI BİR PALAVRAYLA DAHA ÖRTÜYORLAR”

Suriyelilerle ilgili bilgi kirliliği yaşandığı tarafındaki soru üzerine Kurtulmuş, “Bunu siyaset üstü problem haline getiren bir muhalefet var.” dedi.

Numan Kurtulmuş, daha evvel de Katarlı öğrencilerin imtihansız formda tıp fakültelerine girdiğine ait tezlerin da lisana getirildiğini hatırlatarak, şunları söyledi:

“‘Katarlı öğrenciler imtihansız olarak tıp fakültelerine giriyorlar’ palavrasını utanmadan söyleyen Türkiye’de en çok oy almış 2. partinin Sayın Genel Liderine sorsan, ‘Ben ne vakit söyledim bu lafı?’ der. Bir palavra söylüyorlar, o palavrası bir palavrayla daha örtüyorlar. Ve ondan sonra kendileri de unutuyorlar ne söylediklerini. Fakat kamuoyunda iz bırakıyor. Maalesef bugün karşı karşıya kaldığımız problem budur.

Artık Katarlılar, Katar’ı şeytanlaştırmak üzerinden orada da diğer şeyler yapmak istiyorlar, o denli anlaşılıyor. Baktık ki dün bir palavra daha ortaya çıkmış, bilmem ne kadar küçükbaş hayvan, uçaklarla Katar’a götürülmüş, ya el insaf. Akıl sahibi birisinin bunu söylemesi mümkün değil. Yani bu türlü bir şeyin bu biçimde ulaştırılması da mümkün değil. Türkiye’nin de bu türlü ihracatı yok. Katar’a yapılan ihracat 20-25 binler düzeyinde bir hayvan ihracatından bahsediliyor. Bir hafta sonra sorun, bu palavrası da unutacak. Palavra, iftira, algı operasyonu lakin ondan sonra bunların tortusu kalıyor. Bu gerçek bir şey değil. Yıllardır Türkiye siyasetinin içindeyiz. Bu kadar rahat palavra söyleyebilen ve bu palavraları da kendi palavraları ile örterek Türkiye’de kamuoyu oluşturabilen bir muhalefet anlayışını görmedik.”

“İNŞALLAH SURİYE’DE KALICI BİR BARIŞIN SAĞLANMASI MÜMKÜN OLUR”

AK Parti Genel Başkanvekili Kurtulmuş, Türkiye’nin sığınmacılarla ilgili üzerine düşeni ziyadesiyle yaptığını bildirdi.

Ülkenin bundan sonra çok daha fazla mülteci akınını karşılayabilecek imkanının olmadığının aşikar olduğunu lisana getiren Kurtulmuş, “Türkiye olarak yaptığımız, hudut ötesi operasyonlarla bilhassa Suriye’nin kuzey bölgelerinde güvenliğini sağlayarak Suriyeli kardeşlerimizin oraya gitmesini temin etmektir. İnşallah Suriye’de bütün toplumun işin içerisinde olduğu kalıcı bir barışın sağlanması mümkün olur ve demokratik seçimlerle Suriye halkı kendi idarecilerini seçerek, hayat olağana döner. Bundan en fazla şad olacak komşusu, dostu da Türkiye’dir.” diye konuştu.

AK Parti olarak ittifak anlayışlarına ait değerlendirmede bulunan Kurtulmuş, “Anlayışımız partilerin yöneticileri bir ortaya gelecekler de rastgele bir mevzu etrafında anlaşacak ve o denli bir ittifak olacak biçiminde görmüyoruz. En sağlam ittifak alanda milletin yaptığı ittifaktır. Türkiye’de mesela Cumhur İttifakı’nın bu kadar sağlam olmasının en temel sebebi 15 Temmuz gecesidir. 15 Temmuz gecesinde verilen bu ortak çaba ile milletimiz bir taban oluşturmuştur.” formunda konuştu.

Programa, AK Parti İstanbul Milletvekili Hasan Turan, AK Parti Batman Milletvekili Ziver Özdemir, AK Parti MKYK Üyesi Alaattin Parlak ve AK Parti Batman Vilayet Lideri Abdullah Akif Gür de katıldı.

Kurtulmuş daha sonra Batman Valiliğini ziyaret ederek, Vali Hulusi Şahin ile görüştü.

KAYNAK: AA

Haber7

| Eryaman Diş | instagram beğeni satın al
deneme bonusu Ataşehir escort Anadolu yakası escort Bostancı escort ümraniye escort Maltepe escort Kartal escort ankara escort bakırköy escort ataköy escort şirinevler escort bahçeşehir escort escort istanbul hack forum warez forum hack forum muğla escort gaziantep escort gaziantep escort izmir escort bedava hesaplar Shell download cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı saricahali.com.tr cami halısı cami halısı cami halısı evden eve nakliyat Bahsegel Rulet Casino Bahigo google.com.tr bahis siteleri Canlı Maç izle bonus veren bahis siteleri taraftarium24 Selçuksports deneme bonusu veren siteler Canlı Maç izle Manavgat Escort deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler